Menu položky vo WordPresse

Častokrát sa ma spýtajú, či sa dajú vytvoriť “menu položky” vo WordPress. Samozrejme sa dá, síce systém nemá akurát túto logiku. Vo všeobecnosti WordPress ošetruje dva typy “menu položiek”, a tieto (ako sme si už mohli zvyknúť) sa dajú veľmi pružne prispôsobiť.

WordPress je rozhodujúco motor pre blog, teda základnou úlohou je to, aby jednotlivé príspevky publikoval v opačnom časovom slede. Príspevky (ako som o tom už písala) sa dajú zaradiť do kategórie. S týmto sme sa dopracovali k prvému riešeniu, s ktorými dokážeme vytvoriť menu položky: v záhlaví našej témy (header.php) alebo v bočnej lište (sidebar.php) príkaz wp_list_categories v php je to, ktorý vyselektuje kategórie (toto som zvykla ja volať ako zoznam obsahu), a už hneď máme jeden systém menu položiek. Samozrejme nepotrebujeme sa dostať ku kódu a prepisovať, nastavenie témy nám vo väčšine prípadov dovolí, aby sme si vybrali, či chceme publikovať kategórie v záhlaví, a nájdeme to aj medzi widgetmi, ktoré môžeme pridať na bočnú lištu.

Druhou možnosťou je používanie stránok. Stránky nie sú príspevky, ale fixné, “statické” strany, teda ich obsah sa nemení (pravda, iba ak ich neprepíšeme :-)). Tu na stránke WP-Školy horné menu (Môžem pomôcť!, WordPress vzdelávanie, O mne) sú moje statické stránky. V php kóde toto môžeme zacieliť s príkazom wp_list_pages, ináč tak isto si môžeme vybrať ich publikovanie pri nastavení témy alebo u widgetov.

Vyššie uvedené php príkazy majú také premenné, s ktorými si môžeme zaostrovať publikovanie kategórií alebo stránok, niektoré z nich vieme nastavovať aj cez Nástenku, iné iba v kóde. Php nie je veľmi komplikovaným jazykom, ja neviem programovať v php, ale s jednoduchou logikou sa dá prísť na to, že čo na čo slúži.

Stránky a kategórie sa dajú podradiť pod seba, napríklad u mňa pod hlavnou kategóriou Pre začiatočníkov (WordPress ho nazýva ako “Rodič”) sú podkategórie (“Deti”): Všeobecné informácie, Inštalácia, aktualizácia, WordPress bezpečnosť, Správa obsahu, úpravy, Základné informácie o témach Základné informácie o moduloch. Jednou vlastnosťou tohoto publikovania je, že depth=1 nastavuje to, že z pod seba zaradených stránkok alebo kategórií sa majú publikovať iba hlavné stránky, resp. kategórie (do “1. hĺbky”), takto som vedela vytvoriť “skryté” stránky, na ktoré sú iba z textu odkazy – taký je napríklad stránka na objednanie učiva. Toto taká istá statická stránka, ako WordPress vzdelávanie, ale nevidno ju medzi menu položkami. U mojich kategórií je však dôležité, aby ste videli aj podkategórie, preto tam som nepoužila toto riešenie.

Viac takýchto premenných môžeme používať u kategórií a stránok, o týchto budem písať v príspevkoch pre pokročilých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *