Používanie vlastných polí

Pri vytváraní WordPress príspevkov a stránok nájdete pod oknom editora časť s názvom „Vlastné polia“. Na čo slúžia vlastné polia (v angličtine: custom fields), ako ich nastaviť a používať?

Tento popis bude trochu povrchný a všeobecný, ale podrobným popisom k tejto téme, bohužiaľ, nemôžem prispieť, pretože vlastné polia určuje téma. Možno vaša téma vôbec nepoužíva vlastné polia, ale môže sa stať aj to, že si musíte nastaviť viac verzií.

Všeobecným pravidlom je, že každé vlastné pole má názov a hodnotu. Bežne používané názvy bývajú takéto: featured, thumbnail, image, icon a podobne, hodnotou býva najmä URL, t. j. celá cesta, kde sa nachádza potrebný súbor, ale môže to byť aj hocijaký text.

Napríklad ak to vaša téma požaduje a nepoužívate iný nástroj optimalizácie pre vyhľadávače, môžete tam zadať popis príspevku, aby vyhľadávacie roboty ľahšie našli informácie na vašej webovej stránke. V tom prípade bude názov vlastného poľa description a hodnotou bude zhrnutie príspevku niekoľkými vetami.

Ak vyzdvihnete najdôležitejšie príspevky s premietaním (o tom som písala minule), tak názov vlastného poľa bude featured a hodnotou bude celá cesta fotky (napríklad: https://www.vasadomena.sk/wp-content/uploads/nazovfotky.jpg).

Pri prezeraní príspevkov ku každému príspevku patrí obrázok (to sa zvyklo označovať thumbnail, po novom to WordPress nazýva Prezentačný obrázok), v tomto prípade bude názov vlastného poľa thumbnail a hodnotou znova celá cesta k obrázku.

Ak chcete vedieť, či vaša téma používa vlastné polia, a ak áno, ktoré a na čo, prezrite si v menu položky vytvorené pri inštalácii, alebo dokumentáciu na webovej stránke témy – niekde celkom iste opisujú, aké polia budete potrebovať.

Mimochodom, pôvodne tieto vlastné polia slúžili na to, aby editor blogu takto uchovávané údaje mohol použiť niekde inde a aby ich podľa nejakého poradia mohol  publikovať – ale o tomto by som teraz nepísala podrobnejšie, lebo toto je už natvrdo php programovanie.

Každopádne teraz aspoň viete o čom je reč, však? 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *