Prvých päť úloh

Inštalácia sa podarila, vstúpili ste do svojho nového WordPress blogu. Ako hovorí aj text, ktorý sa objaví na hlavnej stránke, môže sa začať únavný, ale pekný proces tvorby webovej stránky.

No áno, ale s čím začať? Môžem ísť toľkými smermi… Čo má byť prvou a najdôležitejšou úlohou, ktorú treba v každom prípade urobiť? V tomto príspevku som pre vás zozbierala prvých päť krokov, ktoré sú podľa mňa najdôležitejšie. Počas písania vysvitlo, že v skutočnosti sú to štyri kroky, ale to nič… :-) Proces som dokumetovala aj na videu, tu naspodku stránky si ho môžete pozrieť.

1. Založenie nového účtu pre užívateľa

Každý hacker vie, že administrátorom WordPress blogov je v predvolení admin, takže toto sa oplatí zmeniť. Vytvorte účet pre nového užívateľa v menu položke Používatelia -> Pridať nového. Užívateľské meno (pomocou ktorého sa prihlásite) sa nedá zmeniť, všetko ostatné môžete neskôr zmeniť. Dávajte si pozor, aby ste novému užívateľovi (vlastne sebe :-) ) nastavili práva Administrátora.

PRIPOMIENKA: od verzie 3.0 je možné tento a nasledujúci krok vynechať, pretože si môžete zvoliť svoje užívateľské meno a heslo pri inštalácii. Ak máte staršiu verziu WordPressu, prípadne máte nastavené ako užívateľské meno admin, tak ho z bezpečnostných dôvodov prepíšte podľa uvedeného návodu.

2. Vymazanie užívateľa admin

Odhláste sa z WordPressu ako admin a dostanete sa na prihlasovaciu stránku. Prihláste sa do nového účtu s novým menom, ktoré ste si pred chvíľou vytvorili a nemilosrdne vymažte užívateľa admin. Vynikajúco. Máte o jedno pre zlomyseľných ľudí na internete ľahko napadnuteľné miesto menej.

3. Zapnutie modulu Akismet

Akismet je veľmi účinný spamový filter, ktorý vo vysokej miere vyfiltruje spam a robotmi posielané komentáre z vášho blogu. Môže sa dokonca učiť: čo ste raz označili ako spam, to na vašu stránku už nikdy viac nepustí. Zapnite ho teda cez menu položku Moduly -> Nainštalované moduly. Na jeho prevádzku potrebujete heslo,API kľúč, o ktorý môžete požiadať na stránke Akismet (www.akismet.com), samozrejme, bezplatne.

4. Veci pod menu položkou Nastavenia

Pod menu položkou Nastavenia si môžete upravovať viac vecí, ktoré sa oplatí nastaviť hneď na začiatku: názov blogu, popis, miery textového editora, časové pásmo, počet príspevkov, ktoré sa majú objaviť na hlavnej stránke, či sa vaši návštevníci môžu registrovať alebo nie, kedy sa má dostať komentár do moderácie, a tak ďalej. Pozrite si video, tam som prešla všetky menu položky.

5. Prepísanie slova “Home” na “Úvod či Domov alebo Domovská stránka”.

Nevyzerá to dobre, keď je na začiatku slovenského blogu napísané “Home” namiesto “Úvod či Domov alebo Domovská stránka”. Chcela som vám ukázať ako jednoducho sa to dá prepísať, ale základná téma to neobsahuje, takže vám to nemôžem ukázať :-) – ale to nič, onedlho aktivujem krajšiu tému na našom Test blogu, a potom sa k tejto téme vrátime.

Dovtedy vám želám dobrú náladu pri nastavovaní vášho nového blogu! :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *