Skúšame a zaostrujeme

Keď vytvárate webovú stránku v systéme WordPress, môže sa stať, že nechcete všetko hneď zdieľať obecenstvu – lenže u online editore to nie je ani tak ľahké. Samozrejme môžete inštalovať localhost server na vlastný počítač, ale ak sa necítite profíkom vo svete počítačovom, tak možno viac sa vám páčilo iné riešenie. Naštastie je také.

Najjednoduchšie je, ak do polovice vyrobenú WordPress stránku, ktorú dopĺňate “skryjete” do podmapy, kým nedokončíte, a na hlavnú stránku dáte jednoduchú html správu (kliknutím sem si môžete stiahnuť jeden vzor, respektíve na toto je dobrý modul Maintenance Mode), kým nie ste hotoví – takto môžete kľudne pracovať v pozadí.

AKTUALIZÁCIA: Túto metódu môžete používať aj na to, ak na doméne je už iná webová stránka, ktorá nemôže vypadnúť, kým editujete novú WordPress stránku. Teda na doméne beží stará stránka dovtedy, kým nedokončíte novú v pozadí, a keď ste už hotoví, tak môžete spraviť nasledovný popis.

To jest, vytvorte na svojom webhostingu vytvorte podmapu, povedzme pod názvom wordpress, tam inštalujte WordPresst s obdobným spôsobom, a pracujte tam; v tomto prípade upravovaná stránka bude zastihnuteľná na adrese www.domainovemeno.sk/wordpress, a vstúpiť do adminu môžete na tejto adrese www.domainovemeno.sk/wordpress/wp-admin.

Ale čo treba robiť, keď už chcete vystúpiť so svojou stránkou pred obecenstvo? Všakže netreba všetko začať od začiatku? Vytvoriť novú, prázdnu databázu (prípadne naliehavo prosiť o to svojho poskytovateľa webhostingu), všetko znova inštalovať, prekopírovať prepísané súbory témy, exportovať so systému podmapy už napísané príspevky a stránky, importovať na konečné miesto, všetko kontrolovať?!… Ach, nie!

V skutočnosti riešenie je oveľa jednoduchšie, a je tam na vašej Nástenke WordPress. Len vstúpte do menu položky Nastavenia, a hneď tam, kde ste, vo Všeobecných nastaveniach si pozrite na prvé štyri riadky. Prvé je názov vašej stránky, druhé je slogan, popis stránky – tieto môžete hocikedy zmeniť. S tretím a štvrtím však nerobte nič, lebo môže spraviť chaos: prvé je Adresa (URL) WordPress-u – sem sa dostanete automaticky pri inštalácii to, kam ste nakopírovali súbory WordPress, teda vo tvojom prípade adresa www.domainovemeno.sk/wordpress, druhé je Adresa stránky (URL), ktoré je väčšinou to isté, ako adresa WordPress-u – ale vedľa toho je krátke vysvetlenie a jeden odkaz: Sem vložte adresu, ak chcete aby domovská stránka vášho webu bola odlišná od adresáru, kde ste inštalovali WordPress. 

Hohó! Čo to je?

Ak kliknete na odkaz, dostanete sa k dokumentácii WordPress na oficiálnej stránke, menovite k časti “Giving WordPress Its Own Directory” (to jest “Dajte WordPressu vlastnú mapu“). Popis vysvetľuje (po anglicky), čo treba robiť, ak chcete, aby vaša doména ukazovala na vašu WordPress stránku, ale súbory nechcete prekopírovať do základnej mapy na webhostingu, aby tam nebolo veľa vecí, ale by ste radšej dávali do podmapy.

Popis potom opisuje, že do základného adresára inštalovaný WordPress ako viete prekopírovať do podmapy bez chýb a dodatočnej práce. Lenže toto funguje aj opačne! Teda odtiaľto sa môžete dozvedieť, čo treba robiť, ak chcete, aby doména odteraz ukazovala na hotovú WordPress stránku, ale aby z toho svet nič nezastihol.

S týmito očami sú potrebné nasledovné kroky:

1. Vstúpte do menu položky Nastavenia.

2. Prepíšte Adresu stránky (URL) tak, že spoza doménového mena vymažete názov vašej podmapy.

(V tomto prípade teda Adresa (URL) WordPress-u bude: https://www.domainovemeno.sk/wordpress, a Adresa stránky (URL) bude https://www.domainovemeno.sk.)

3. Kliknite na Uložiť zmeny na spodku stránky.

4. Prihláste sa cez FTP na webhosting a prekopírujte (nepresmerujte, ale prekopírujte!) súbory index.php a .htaccess z podmapy WordPress do základnej mapy. (Súbor .htaccess nedá vidieť, iba len vtedy ak vo svojom FTP programe je zapnuté možnosť ukážky skryté súbory; avšak ak používate “pekné” trvalé odkazy, tak možno, že ani nemáte .htaccess súbor.)

5. Otvorte súbor index.php v Textovom editore alebo s PSPad Editorom alebo s iným podobným editorom (nieže budete používať Word, lebo to “zašpiní” kód!), zmeňte nasledovné, potom uložte súbor. Treba prepísať nasledovný riadok:

require('./wp-blog-header.php');

Namiesto toho píšte toto:

require('./wordpress/wp-blog-header.php');

6. Vráťte sa do Nástenky, zmeňte v menu položke Nastavenia Trvalé odkazy. WordPress automaticky opraví súbor .htaccess, alebo ak nemáte k tomu právo zapisovania, tak vypíše informáciu o tom, že má obsahovať nový súbor .htaccess (ktorý je v základnej mape na webhostingu). Toto prekopírujte do súboru (ktorý je v základnej mape).

Po tomto zapíšete vaše doménové meno do prehliadača, tak potom namiesto správy “doplňovanie” už sa objaví už hotová WordPress stránka, a všetky trvalé odkazy budú dobré, neobjaví sa nikde, že všetko je vo wordpress podmape. Na jedinom mieste budete musieť používať toto: vstupná adresa vašej Nástenky aj naďalej bude toto www.domainovemeno.sk/wordpress/wp-admin.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *