Stránky bez bočného panela

Tí, ktorí o WordPress iba počuli, ale nepoznajú ho, sa často obávajú: veď ja nechcem blog, ale “normálnu” webovú stránku! Vy už zrejme viete, že WordPress je oveľa viac ako nástroj pre blogy, ale možno ešte neviete, že bočný panel, ktorý je najdôležitejším prvkom „výzoru blogu“, sa dá vypnúť. Pozrime sa ako!

Ak by ste chceli “normálnu” webovú stránku, teda nie blogové príspevky a bočný panel, ale stálu, takzvanú “statickú” stránku, ktorá nemá bočný panel, musíte spraviť toto:

Vzhľad stránke dáva súbor page.php, ktorý nájdete medzi súbormi vašej témy. V ňom je príkaz, ktorý privolá bočný panel: <?php get_sidebar(); ?>. Ak chcete, aby na vašich stránkach bočný panel nebol, musíte tento príkaz vymazať (Nástenka -> Vzhľad -> Editor -> téma stránky). A je hotové…

No, nebudme takí drsní. :-) Vyššie popísaná metóda naozaj funguje, ale v tomto prípade bočný panel zmizne všade. Možno ste nechceli celkom toto…

Správne riešenie je takéto:

Skopírujte súbor page.php z vášho webhostingu, a premenujte ho, napríklad na staticky.php. Otvorte súbor s Poznámkovým zošitom alebo s PSPad Editorom (nieže použijete Word!!!). Na začiatok skopírujte nasledovné riadky:

<?php

/*

Template Name: staticky

*/

?>

Potom vymažte časť kódu, ktorý privolá bočný panel (<?php get_sidebar(); ?>), uložte súbor a skopírujte ho pomocou FTP na webhosting, do knižnice vašej témy.

Vstúpte do adminu, do Nástenky a v menu v položke Stránky si vyberte Pridať novú. Napravo od okna editora, v boxe Atribúty stránky je možnosť Téma. Ak máte jednu tému, tak je tu iba jedna možnosť – používanie Východzej témy, ale teraz, keď už máte aj inú, s názvom staticky, systém vám ponúkne aj tú. Vyberte si teda z rolovacieho menu tému staticky (alebo ten, aký názov ste jej dali), spravte stránku obvyklým spôsobom a vyskúšajte ako vyzerá teraz.

Zistíte, že bočný panel naozaj zmizol, ale jeho miesto je prázdne – a takto to nie je veľmi pekné. Dobrou správou je, že tento problém sa dá vyriešiť. Zlou správou, že to musíte individuálne vymyslieť, lebo každá téma je iná… Sú také, kde šírku bočného panela zadáva span-24 a podobné, a sú aj také témy, kde musíte vyhľadať zo style.css šírku strany (content), resp. to, ako to môžete prispôsobiť do stredu. Môže sa stať aj to (ako tu v téme WP-Školy), že sa opakuje obrázok s výškou 1px, a ten určuje pozadie, nie farba – aj s tým môže byť problém. Nič lepšie vám nemôžem povedať len: skúšajte! Buďte smelá, veď to nemôžete pokaziť – ak si pred skúšaním spravíte bezpečnostnú zálohu zo súborov vašej témy, tak pokojne môžete zmeniť hocičo. Nanajvýš skopírujete naspäť originál, ak by vám niečo nevyšlo. Ale na to v žiadnom prípade nezabudnite!

Spravila som aj video kvôli vizuálnym typom – pozrite si ho do konca: ako zmažem bočný panel zo skúšobnej stránky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *