Total Commander – správca súborov pre systémy Windows

Aj webová stránka sa skladá zo súborov – z podobných, aké máme na svojom počítači – ktoré potrebujú jednu knižnicu na počítači, ktorý je stále pripojený na internet, na serveri – vlastne práve preto potrebujeme webhosting. Ako sa dostanú súbory na server? Na to slúžia FTP programy. Najznámejší program, ktorý ovláda aj FTP – čiže je schopný pripojiť sa cez internet k vzdialenému počítaču, a je schopný tam kopírovať súbory – je Total Commander – správca súborov. Nie je to bezplatný program, ale tzv. „shareware“ – dá sa stiahnuť bezplatne (odtiaľto), môžeš ho používať 30 dní bezplatne, a potom treba sa registrovať. Poplatok je momentálne 41,42 € + DPH.

O Total Commanderi existujú aj také názory, že nie je dostatočne bezpečný, že heslá sa dajú ukradnúť počas užívania, preto sa odporúča používanie maestro hesla, ale sú ľudia, ktorí ťa od tohto programu priamo odhovárajú. Ak sa pohybuješ vo svete softvérov ako doma, nezľakneš sa zložitejšieho programu a usiluješ sa o väčšiu bezpečnosť, tak ti odporúčam používať WinSCP (môžete stiahnuť odtiaľto), ktorý je bezplatný.
Na Mac počítače odporúčam FileZilla (stiahnuť tu) alebo muCommander (stiahnuť tu).

Keď si kupuješ webhosting, správa, ktorú ti posiela poskytovateľ, musí obsahovať prihlasovacie údaje na FTP alebo SFTP. Dávaj si pozor, aby si si vybrala vhodný protokol (teda FTP alebo SFTP) – ten, ktorý používa tvoj poskytovateľ.

FTP – to je File Transfer Protocol, vlastne protokol prenosu súborov
SFTP – písmeno S znamená Secure, čiže ukrýva slovo bezpečný (bezpečnejší)

FTP ovláda každý vyššie spomínaný program, SFTP však Total Commander iba s vonkajším programom. Nižšie ti predstavím Total Commander a ostatné programy fungujú podobne.

Total Commander – správca súborov, ako použiť na FTP

Po stiahnutí, nainštalovaní a spustení Total Commandera, nájdi v ľavom okne knižnicu, ktorá obsahuje súbory, ktoré chceš skopírovať, potom klikni do pravého okna, a vyber si položku menu Sieť -> Pripojiť sa na FTP server…, vo vyskakujúcom okne klikni na tlačidlo „Nové spojenie…

obrázok ukazujúci, ktoré údaje treba vyplniť pri prvom pripojení na FTP (Total Commander – správca súborov)

Objaví sa okno, v ktorom „Relácia“ môže byť hocičo, napíš tam povedzme „WordPress webstránka“, je to úplne jedno. Zadaj Názov hostiteľa, Používateľa a Heslo (tieto údaje dostaneš od svojho poskytovateľa). Vo všeobecnosti treba zapnúť možnosť „Použiť pasívny mód prenosu (ako WWW prehľadávač)“ (ak sa pripojenie nepodarí, vyskúšaj to s touto možnosťou a bez tejto možnosti, aby si zistila, či je problém v tomto). Ulož spojenie kliknutím na tlačidlo OK, potom klikni na tlačidlo Pripojiť a hneď môžeš začať s kopírovaním súborov.

Ak ešte nerozumieš tomu, o čom som písala, alebo chceš, aby som ťa naučila ako spravovať webstránku vo WordPress, tak si môžeš objednať službu výučby spravovania webu.

Comments are closed.