Vytvorenie vlasnej menu štruktúry

Skoršie som už písala o tom, že vo WordPress sa dá vytvoriť najjednoduchšie menu z kategórií a statických stránok, toto najviac tém spraví aj samostatne. Avšak je možnosť aj na vytvorenie vlastnej menu štruktúre, a to s dvoma spôsobmi: pomocou jedného html widgetu, alebo novšie – od vyjdenia verzie 3.0 – pomocou funkcie Menu.

Občas sa zvykli odo mňa pýtať, že ako sa dá dosiahnuť to, aby napríklad v bočnom stľpci bol vždy názov jedného blogového príspevku, alebo objednávateľ chce jedno také menu, v ktorom sú vymanované jeho práce, a tieto budú zvlášť v príspevkoch, ale na to nie je dobré widget “Posledné príspevky”, veď budú aj nové, a potom staršie zmiznú.

Na tomuto podobné otázky odpoveďou je, že hocikde sa dá vložiť odkaz, ktorý môže byť presmerovaný na blogový príspevok, ktorý chceme vyzdvihnúť. Ak používate bočný stľpec vašej témy, na príslušné miesto môžete zapísať riadok html, ktorý vykoná úlohu; ak však váš bočný stľpec stojí z vlastných widgetov, potom môžete používať widget typu Text (Ľubovoľný text alebo html).

V obidvoch prípadoch musíte vedieť to, že ako vyzerá kód jedného odkazu. Na toto vhodný html príkaz je <a href>, ktorý musíte používať takto:

<a href=”https://www.domainovemeno.sk/nazovkategorie/nazov-clanku“>Text odkazu</a>

S červenou písané sú časti html kódu, so zelenou písané je celý názov daného cieľa, a modrý je to, ktorý sa objaví na stránke. Hocikoľko takýchto riadkov môžete písať pod seba, a tým ste hneď vytvorili vlastné menu.

Jednou novinkou verzie 3,0 WordPressu je, že vytvorenie vlastnej menu štruktúry ponúka jednoduchší spôsob, menovite – a to je v tom najlepšie – tak, že v menu bez problémov môžete miešať kategórie, stránky a vlastné odkazy. K tomu potrebujete už len takú tému, ktorá podporuje vytvorenie menu štruktúry.

Žiaľ totiž skoršie používané témy toto ešte nevedia, veď keď sa vytvorili, táto funkcia ešte neexistovala. Ak teda chcete využívať ľahkosť vlastnej menu štruktúry, musíte si vybrať takú tému, ktorá je kompatibilná s verziou 3.0 – napríklad téma s názvom TwentyThirteen, ktorá je súčasťou inštalačného balíka verzie 3.0.

Aktualizácia: Aj staršie témy vedia obsluhovať novú Menu-funkciu, ak vložíte do php niekoľko riadkov.

Ak však používate TwentyThirteen, alebo inú, novšiu tému, tak potom kliknutím na Menu vás víta toto okno:

Vytvorenie vlasnej menu štruktúry

Najprv musíte pomenovať nové menu, potom v oknách na ľavej strane musíte vyznačiť, že ktoré prvky chcete vložiť do menu. Je viditeľné, že môžete si vybrať hociktorú statickú stránku, hociktorú kategóriu, a môžete udať aj vlastný odkaz. (Hlavná stránka sa objaví iba v tom prípade v zozname, ak kliknete na nadpis Zobraziť všetko.) Vyberte si niekoľko prvkov, a nezabudnite kliknúť na Uložiť menu!

Vytvorenie vlasnej menu štruktúry

Háčikom metódy je, že naraz môže tam byť iba jedno menu, kde doteraz bolo predvolené menu (v našom prípade v čiernom páse pod záhlavím), teda ak aj naďalej chcete vidieť všetky stránky alebo kategórie, zároveň aj vlastné menu, tak aj naďalej musíte miešať metódy, ale nebuďme nenásytní. Sú, ktorým je dobré jedno riešenie, a sú, ktorým druhé. Horné menu bude vyzerať takto na stránke:

Vytvorenie vlasnej menu štruktúry

Samozrejme do bočného stľpca môžete aj naďalej vložiť  vlastné widgety, napríklad zoznam Stránok alebo Kategórií, a už je všetko v poriadku.

Teraz už môžete vytvoriť aj so staršími témami Menu, rozdieľ je iba toľko, že po vytvorení menu to viete vložiť iba do bočného stľpca, s pomocou jedného widgetu s názvom “Vlastné menu” .

Dodám ešte, že vývojári starších tém jeden za druhým vydávajú aktualizácie, takto už čoraz viac tém vie správne obsluhovať nové Menu, ba dokonca, viac tém povoluje dva rôzne menu. Keď si vyberáte tému, hľadajte označenie “kompatibilná s 4.0 menu”, tak určite si vyberiete dobre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *