Zaplatenie študijného

Občas sa stretnem s takým problémom v súvislosti s WordPress, ktorý na istú dobu znižuje moje zbožňovanie. Potom samozrejme prídem na to, že nie je na vine WordPress, a znova je všetko v poriadku. Ale študijné treba zaplatiť… Aj v tom prípade, ak chyba má úplne šialenú príčinu.

Najprv o dobrej skúsenosti. Keď som sa už aktualizovala WordPress na verziu 3.0 na viacerých stránkach, úlohou týždňa bola inštalácia 3.0 na nový webhosting. Bolo to príjemné sklamanie – všetko išlo po poriadku, bola som hotová za niekoľko minút, s jednou výnimkou: pred inštaláciou teraz už nielen sa dá udať iba predvolené užívateľské meno admin, a heslo môže byť iné ako heslo generované WordPress, s ktorým sa dá vstúpiť do adminu, ale hneď pri inštalácii sa dá udať vlastné užívateľské meno a heslo.

Čo je prednosťou toho? Z bezpečnostných dôvodov sa neoplatí používať admin, ako užívateľské meno, preto do verzie 2.9.2 sme vždy odporúčali, že po prvom vstupe hneď si zmente svoje užívateľské meno, vystúpte, vstúpte s novým, potom vymažte admin. Odteraz toto nie je potrebné!

Teraz čierna polievka. Písala som už o tom, že ako sa dá vytvoriť statické stránky bez bočného stľpca. Včera som musela nastaviť takúto webovú stránku. Potrebovala som tri stránky: na hlavnej stránke aby  nebol bočný stľpec a ani vypísaný názov stránky. Aby ani na ostatných statických stránkach nebol bočný stľpec, ale aby na týchto stránkach bol vypísaný názov stránky. Tretia téma je predvolená: to jest vedľa blogových príspevkov aby sa objavil bočný stľpec, ako predvolene.

Vytvorila som teda dva klóny predvoleného súboru page.php, jeden som nazvala ako home.php, z toho som vymazala príkaz na zvolenie bočného stľpca a názvu stránky, druhý súbor som nazvala ako static.php, v tomto názov stránky zostal, vybrala som iba bočný stľpec. Nevedela som, ale s týmto som hneď urobila jednu takú chybu, na akú žiadna iná vedomosť nevedela ma pripraviť.

Spokojne som prezerala nové stránky, všetko bolo v poriadku. Potom som klikla na stránku blogových príspevkov – a so spadnutou sánkou som pozerala na rad blogových príspevkov bez bočného stľpca a meta údajov…

Čo sa mohlo stať? Dosť skoro mi kolo oči, že názov stránky blogových príspevkov bolo Správy, a podľa nastavení Trvalých odkazov URL stránky bolo nasledovné www.domainovemeno.sk/spravy. Avšak názov predvolenej kategórie bolo to isté, správy, takže trvalé odkazy blogových príspevkov sa začínali takisto. Možno, že toto je problém?

Nebol. Prenastavila som trvalé odkazy. Premenovala som názov blogových príspevkov. Ešte raz som skontrolovala dva nové súbory témy. Zmazala som všetky súbory a znova som nahrala.

Nič sa nezmenilo.

Na konci som zúfalo myslela na to, že do WordPress databázy sa dostala malá chyba, čo ja neviem vybrať. Takže som zmazala databázu, vytvorila som novú, znova som nainštalovala WordPress, a znova som vytvorila stránky, blogové príspevky, kategórie, značky, nastavila som to čo som mala…

Nič sa nezmenilo.

Na tomto bode som bez slov pozerala na obrazovku. Čo môže byť problém? A vtom prišla božská iskra… home.php som premenovala na zaciatok.php, static.php na staticky.php.

A stránka sa opravila!!!

Ponaučenie je jednoznačné. Vývojári WordPress pracujú po anglicky, rozmýšľajú po anglicky, vyvíjajú po anglicky. Nikdy nemôžete vedieť, že kde sa nachádza jedno anglické slovo, do čoho zasahuje, kde používajú ako premenné. Používajte radšej slovenské slová, ak chcete niečo konštruovať – to určite neuviazne s ničím.

Ste radi, že som zaplatila namiesto vás študijné? ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *