Značky vs Kategórie

K WordPress príspevkom a stránkam môžete priradiť značky a môžete ich zaradiť do kategórie. To je
v krátkosti rozdiel medzi týmito dvoma výrazmi. Čo to však znamená v praxi?

Úlohou kategórií je usporiadanie obsahu na webovej stránke. Do bočného panela môžete pridať widget “Kategórie” – ja som ho zvykla rovno označiť ako Obsah alebo Zoznam obsahu. Samozrejme, je to vec vkusu alebo predstavy, kategóriami môžu byť aj “položky menu”, takže ich môžete vložiť do záhlavia vedľa Domov. Keď potom kliknete na niektorú položku menu, dostanete sa vlastne do archívu kategórie a zobrazia sa vám všetky príspevky, ktoré boli v danej kategórii publikované.

Aj značky majú svoj archív, teda ak máte tému, ktorá pri jednotlivých príspevkoch publikuje príslušné značky, a kliknete na jednu z nich, tak potom podobne ku kategóriam sa tu dostanete do archívu značky, teda dostanete všetky príspevky, ku ktorým je priradená táto značka. Z tohoto hľadiska fungujú podobne, ako kategórie. Prvoradou úlohou značiek je však to, aby ste si vyzdvihli kľúčové slová jednotlivých príspevkov.

Z hľadiska optimalizácie pre vyhľadaváče teoreticky značky sú dôležitejšie, tieto sú kľúčové slová (podľa ktorých hľadajú ľudia na internete), ale ak napríklad používate plugin All-In-One-SEO-Pack, ktorý je právom najpopulárnejší plugin pri optimalizácii pre vyhľadávač (a ja odporúčam, aby ste ho používali), tak tam viete nastaviť, aby používal aj značky, aj kategórie ako kľúčové slová.

Logicka je však to, aby ste mali niekoľko kategórií pre jednotlivé témy – tieto sa dajú zaradiť aj pod seba, takto si viete vytvoriť naozaj rozumný zoznam obsahu – , a majte veľa značiek – s týmito určte, že o čom je váš príspevok.

Odporúčam vám, aby ste kvôli prehľadnosti jeden príspevok zaraďte najviac do dvoch kategórií, a najviac so šiestimi značkami.

A nakoniec “malý tip”: ak importujete blog z blogspotu so WordPress, po importe tie značky, ktoré ste používali v blogspotu sa žiaľ vo WordPress premenia na kategórie, a to môže byť dosť nepríjemné. Naštastie náš obľúbený WordPress aj na to má automatizované riešenie (predtým, ako by ste sa vydesili, že všetko musíte napraviť ručne): na Nástenke pod menu položkou Nástroje pod Import je jedna menu položka s názvom Konvertor kategórií a značiek, s týmto veľmi pekne, s niekoľkými kliknutiami môžete mať za sebou tento problém vyriešený (pozrite obrázok nižšie).

Konvertovanie kategórií a značiek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *