Čo je to vlastne doménové meno?

Každá existujúca webová stránka má tzv. IP adresu, ktorá má rovnaký cieľ ako GPS súradnice obchodu: aby ho ľudia našli. Avšak, ako ani v živote nepoužívame GPS súradnice, ale adresy (mesto, ulica, číslo domu), tak sa aj na internete odvolávame na webovú stránku zapamätateľnou a pre ľudí pochopiteľnou adresou: a tou je doménové meno.

Doménové meno vlastne pozostáva z dvoch častí: samotný názov a bodkou oddelená koncovka. Táto koncovka môže byť príslušná danému štátu (v prípade Slovenska .sk, v prípade Nemecka .de, atď. – koncovku príslušnú inému štátu si môžeš zvoliť iba v tom prípade, ak si občiankou toho štátu, alebo ak je tvoje podnikanie v danom štáte evidované), alebo si môžeš zvoliť aj medzinárodné koncovky (.com pre obchodné domény – čo neznamená, že by si si ju nemohla zvoliť pre súkromné potreby; koncovku .eu si môže zaplatiť každý občan Európskej Únie; koncovku .net si zvykli zaobstarať siete; .org inštitúcie; .gov je rezervované pre štátne úrady a inštitúcie; .tv pre televízie, ale môžu si ich rezervovať aj iní; a existuje ešte veľa takýchto koncoviek).

Aké sú potrebné poznatky spojené s doménovým menom?

Je dôležité, aby si vedela, že doménové meno nebude tvojim vlastníctvom, môžeš si ho len prenajať od poskytovateľa. Nemôžeš si rezervovať ochrannú známku, resp. pod ochranou sú aj isté všeobecné slová. Hoci dnes už máš možnosť rezervovať si doménové meno s interpunkčnými znamienkami, neodporúčam ti, aby si mala iba takéto doménové meno, lebo niektoré prehliadače ich nečítajú správne a problémy môžu robiť aj niektoré aplikácie. Avšak, ak tvoje vyzerá bez znamienok čudne alebo je zle zrozumiteľné, odporúčam ti, aby si rezervovala doménu aj so znamienkami, a presmerovala ju na doménové meno bez interpunkčných znamienok. Samotnú webovú stránku si vytvor na doméne bez znamienok a vďaka tomuto riešeniu tvoju webstránku nájde aj návštevník, ktorý napíše doménu so znamienkami.

O pravidlách doménových názvov si môžeš viac prečítať tu.

Doménové meno – wp-skola

Ako si vybrať doménové meno?

Dobre znejúce, ľahko zapamätateľné doménové meno bez interpunkčných znamienok už znamená polovicu úspechu, ale nepripisuj tomu veľký význam. Najviac návštev aj tak získaš kliknutím, veľmi zriedkavo napíšu návštevníci tvoje doménové meno do prehliadača priamo. Veľa dobrých doménových mien v oblasti tvojho pôsobenia môže byť už registrovaných. V takom prípade sa nenamáhaj a nevyberaj si doménové meno preplnené tvojimi kľúčovými slovami.

Ak si ty sama kľúčovou osobou vo svojom obchode, oplatí sa rezervovať si svoje vlastné meno ako doménové meno. Je to užitočné aj z toho hľadiska, že ak prídeš na to, že si si vybrala nevhodnú oblasť podnikania a chceš ju zmeniť, nemusíš zrušiť svoju dovtedy vybudovanú prítomnosť na internete, veď tvoje meno sa nezmení, aj keď obsah tvojej webovej stránky môžeš zmeniť.

Ako si zaobstarať doménové meno?

Pred tým, než si rezervuješ doménové meno, musíš skontrolovať, či je voľné. Ak áno, tak si ho môžeš zarezervovať. Obsadenosť domén v prípade .sk si môžeš skontrolovať kliknutím sem; v prípade medzinárodných koncoviek kliknutím sem.

Ak si už skontrolovala a vybratá doména voľná, treba poveriť registrátora domén, aby ju rezervoval. Na Slovensku je veľa registrátorov, ich celkový zoznam nájdeš kliknutím sem, ich ceny sú viac menej rovnaké.

Aký je postup rezervácie doménového mena?

K rezervácii slovenských domén potrebujeme meno žiadateľa, rodné číslo, presná adresa, PSČ, e-mailová adresa a telefónne číslo. Ak je žiadateľom právnická osoba, potrebuje aj IČO, DIČ a výpis z obchodného registra.
Existuje zoznam zakázaných mien, ktoré sa nedajú registrovať, ostatné je možné si registrovať.

Registrácia domény prebieha podľa poradia, v ktorom boli Poskytovateľom prijaté Objednávky. Ak chceš registrovať národnú doménu „.sk“, tak sa musíš riadiť pravidlami a podmienkami správcu domény „sk“ – Centrálneho registrátora slovenských domén SK-NIC a. s. Registrácia iných národných alebo nadnárodných domén sa spravuje pravidlami a podmienkami príslušného národného alebo nadnárodného správcu domény, platnými v čase registrácie pre príslušnú doménu.

Ak ešte nerozumieš tomu, o čom som písala, alebo chceš, aby som ťa naučila ako spravovať webstránku vo WordPress, tak si môžeš objednať službu výučby spravovania webu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *