Ak chcete, aby vaši návštevníci nemuseli hľadať vašu e-mailovú adresu a nepohodlne písať osobitný mail, ak vám chcú niečo odkázať, a súčasne nechcete, aby spamové roboty pokryli vašu e-mailovú schránku, je užitočné umiestniť na webovú stránku nejaký kontaktný formulár. (Na to vás ani netreba upozorňovať, aby ste nenapísali svoju e-mailovú adresu “poriadne”, že? Ak sa objaví znak @, roboty sú schopné vystrihnúť časti pred a za týmto znakom, a – predpokladajúc, že to je e-mailová adresa – skúsia tam poslať škodlivé kódy!)
Najznámejším a najvšeobecnejším modulom na vytváranie kontaktného formulára je Contact Form 7. Po inštalácii a aktivácii si vytvorí v menu na Nástenke vlastnú položku a kliknutím na ňu si niekoľkými pohybmi môžete nastaviť formulár. Je editovateľný a môžete si určiť, ktoré položky chcete, aby boli povinné. Po jeho odoslaní uvidíte na webovej stránke správu a dostanete aj e-mail – môžete si určiť obsah obidvoch. Môžete si vytvoriť nekonečné množstvo formulárov a na koniec každej stránky vložiť iný formulár. Keď ste hotoví, kliknete na kód formulára, Ctrl+C, otvoríte si vhodnú stránku alebo príspevok, Ctrl+V, a už ste hotoví. Kliknutím na tlačidlo “Vytvorenie značky” si môžete nastaviť ďalšie veci, môžete napríklad pridať kolónku na filter spamov. Editačná plocha a výsledok vyzerajú takto:
Ďalším podobným modulom je Easy Contact. Ten sa zabuduje do menu pod položku Nastavenia. Je v angličtine, ale je ľahko pochopiteľný. Funguje podobne ako Contact Form 7 s tým rozdielom, že sa tu dá nastaviť vážny filter na spamy: môžete od návštevníkov žiadať jednoduché sčítanie, odpoveď na otázku, alebo hoci aj obidva. Je to veľká výhoda, ale nevýhodou je, že môžete mať na svojej webovej stránke iba jeden typ formulára, ktorý môžete vložiť na vhodné miesto pomocou časti kódu [easy-contact]
. Editačná plocha a výsledok vyzerajú takto:
Ak používate modul formulára, ktorý neobsahuje Captcha alebo bezpečnostnú otázku, oplatí sa používať modul SI Captcha, ktorý ich k formulárom pridá.
Poznámka: nie každý dôveruje formulárom, preto je vhodné pred alebo za formulárom napísať, že sa po vyplnení odošle na nasledujúcu adresu – a sem napísať vašu e-mailovú adresu v nejakej antispamovej forme, napr. takto: info [zavináč] wp-skola [bodka] sk. Kto radšej napíše “normálny” e-mail, môže ho poslať sem.