Oprávnenia, roly užívateľov

WordPress pozná päť rôznych užívateľských ról: užívateľ systému môže byť Administrátor, Editor, Autor, Prispievateľ a Odberateľ. Oni môžu do rôznej miery vstúpiť do webovej stránky alebo do editovania blogu. Je však riešenie aj na to, ak chcete vašim čitateľom dať rôzne členské roly, aby každý mohol vidieť iba ten obsah, ktorý určujete im.

A najmenšie právo má Odberateľ: on vidí iba Nástenku, a z menu položiek iba svoj Profil, ktorý vie aj editovať. Táto rola má skutočný význam iba vtedy, ak vytvoríme uzavretú stránku pre členov, ktorú môžu vidieť iba registrovaní. Registrovanie samozrejme môžeme viazať k zaplateniu členského príplatku.

Toto vidí Odberateľ:

Toto vidí Odberateľ

Prispievateľ je prvou takou rolou užívateľa, ktorý už môže pridávať aj príspevky do blogu, síce iba obmedzeniami: on nemôže pridávať fotky alebo iné mediá (k tomuto prislúchajúce ikony sa ani neobjavia v editore), nemôže spraviť odkazy, a nemôže nastavovať ani na moduloch. Príspevky iných užívateľov môže iba vidieť, k svojim samozrejme má plné právo.

Tento obraz vidí Prispievateľ:

Tento obraz vidí Prispievateľ

Autor má ešte viac práv: príspevky a moduly iných ani oni nemôžu editovať, ale už môže pridávať prvky médií, a ikony týchto sa objavia aj vo vlastnom editore.

Takto vyzerá Nástenka Autora:

Takto vyzerá Nástenka Autora

Editor ešte stále nevidí všetky možnosti Administrátora, témy, moduly (okrem niektorých, ako Contact Form alebo Thread Comments) a ostatné nastavenia, avšak môže editovať nie len svoje príspevky, ale aj príspevky iných, hoci aj zmazať. Okrem toho môže pridávať prvky médie, môže vytvárať odkazy, a môže pridávať aj statické stránky k webovej stránke.

Takto vyzerá Nástenka Editora:

Takto vyzerá Nástenka Editora

A nakoniec Administrátor vidí všetky menu položky na Nástenke, ako to viacerí z nás mohli zvyknúť. (O tom nech nemusím pridať fotku… :-) )

Dá sa aj iným spôsobom upravovať práva užívateľov, ako sú roly vo WordPress, že ktorý užívateľ čo môže vidieť, alebo robiť. Sú také moduly, ktoré vedia upravovať hoci aj viacúrovňový členský systém, ak chcete, prepoja tieto role s rolami WordPress užívateľov a pomocou nich môžete určiť, kto k akému obsahu sa môže dostať. Takto môžete upravovať pomocou WordPress viacúrovňový predplatný obchodný systém.

Na tento účel odporúčam modul s názvom WP eMember, s ktorým napríklad je možné vyriešiť, aby užívatelia videli iba prvých niekoľko viet, pokračovanie však môžu vidieť iba členovia, vie upravovať viac ról užívateľov (napríklad bezplatné členstvo, rôzne iné členstvá) a môžete si určiť, že ktorí členovia ktorý príspevok môžu čítať, ktorú stránku môžu vidieť, ale okrem toho má viac múdrych funkcií. Ďalšou dobrou vlastnosťou je, že systém upravuje vaše podnikanie v systéme, ak si dokúpite modul webshopu WP eStore a modul upravujúci vašich predajcov WP Affiliate Platform.

Tieto tri moduly nie sú bezplatné, ale ak chcete používať svoju WordPress stránku obchodným cieľom, a chcete to robiť automatizovane, pohodlne, tak sa ich oplatí kúpiť. EMember stojí 49,95 $ (okolo 39 €); eStore 39,95 $ (okolo 31 €), tieto dva spolu 65 $ (okolo 51 €); Affiliate tiež 39,95 $ (okolo 31 €), ale ak si kúpite všetky tri spolu, tak celý systém je 79,95 $ (okolo 63 €), s ktorým viete vytvoriť viacúrovňovú uzavretú členskú stránku, môžete predávať svoje výrobky automatizovane, a ešte môžete zvýšiť viacnásobne svoje príjmy pomocou predajcov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *