Mnoho ľudí nemyslí na bezpečnostnú zálohu svojej webovej stránky, ktorú môžu potrebovať, ak z hocijakého dôvodu stratia údaje z webstránky.
Ako sa môžu stratiť údaje?
- Server, na ktorom máte svoju webovú stránku sa zničí, a nie je možnosť si údaje nahrať späť.
- V prípade zániku bezplatného poskytovateľa webhostingu nie je isté, že budete mať možnosť uložiť si svoje údaje.
- V prípade útoku vymažú, prepíšu, zmenia celú, už existujúcu vašu webovú stránku, respektíve jej časť.
Prečo je dôležité, aby ste mali bezpečnostnú zálohu?
V prípade vyššie spomínaných prípadov sa dá ľahko a rýchlo – v závislosti od obsahu a veľkosti webovej stránky – nastaviť posledný uložený stav. Takto stratíte „iba” toľko údajov, koľko bolo pridaných na stránku od poslednej zálohy. V každom prípade je rýchlejšie znova si vytvoriť webovú stránku z bezpečnostnej zálohy ako začať úplne od začiatku.
Ako spraviť bezpečnostnú zálohu?
- V prípade webových stránok na základe html a php jednoducho skopírovaním súborov. Napr.: Pripojíte sa cez FTP na server a pomocou programu Total Commander skopírujete súbory svojej webovej stránky na počítač. Samozrejme, ak máte viac webových stránok, oplatí sa urobiť bezpečnostnú zálohu všetkých webstránok.
- Ak vaša webová stránka neobsahuje iba html a/alebo php časti, tak okrem vyššie uvedeného treba zálohovať aj databázu. Ak máte k dispozícii phpmyadmin, tak tam jednoducho po označení databázy, pomocou funkcie export, môžete ľahko uložiť zálohu databázy do súboru s koncovkou .sql.
Ako často treba spraviť bezpečnostnú zálohu?
V prípade html stránok stačí vtedy, ak urobíte nejakú zmenu, kým zo stránok s dynamickým obsahom denne-týždenne-mesačne, ohľadom na tempo nárastu veľkosti databázy.
Kde ju máte uchovávať?
Oplatí sa na dvoch nosičoch, napr. na disku počítača a na DVD. USB kľúč je dosť zraniteľný na túto úlohu.
Verím, že som vám pomohla. Ak sa vám tento článok páčil, pošlite svojim kamarátom, ak nie, tak svojej konkurencii.
Pridaj komentár