Ak sa iba učíte používať systém WordPress, možno ešte nechcete investovať do niečoho takého, ako je vlastná doména a vlastný webhosting. V prípade obchodnej stránky Vám však v žiadnom prípade neodporúčam, aby ste používali bezplatný webhosting, pretože to veľmi oslabuje dôveru návštevníka stránky („mám dať svoje peniaze firme, ktorá nemá ani na webovú stránku?“). Ale aj v prípade, že píšete blog alebo chcete webovú stránku pre svoje hobby, prípadne zatiaľ presne neviete, čo chcete robiť, sa oplatí premyslieť si, kde začať.
Pri každom bezplatnom webhostingu, ktorý používate na publikovanie svojho obsahu, sa vedľa tohto obsahu, a tiež pod ním, nad ním a pomedzi tento obsah publikujú reklamy iných firiem, ako aj vyskakujúce okná s reklamou. Okrem toho však majú bezplatné webhostingy aj iné nedostatky.
WordPress nie je veľmi citlivý, ale existuje niekoľko vecí, ktoré očakáva od webhostingu, na ktorý ho nainštalujete. Podľa oficiálnej dokumentácie má mať webhosting iba dve veci:
- PHP v4.3, alebo novší,
- MySQL 4.0, alebo novší;
ale od verzie WP 3.0 niektoré funkcie pracujú aj bez verzie PHP 5, a tiež niektoré moduly by mohli mať nejaké zvláštne požiadavky: napríklad NextGen Gallery nedokáže vytvoriť prezentačné fotky, ak na webhostingu nie je nainštalovaný súbor funkcie GD Library. Ak teda webhosting toto nemá, poskytovateľa bezplatného webhostingu o to budete darmo prosiť.
Navyše potrebujete jednu SQL databázu. Vo väčšine prípadov to nie je problém, môžete si ju vytvoriť aj k bezplatnému webhostingu, ale dobre si prečítajte popis, aby ste si určite vybrali taký, v ktorom je to súčasťou balíka.
Ak vám na webhostingu čokoľvek nebeží alebo nefunguje tak, ako by malo, prípadne vám generuje nepochopiteľnú chybu, nainštalujte si modul Server Buddy, ktorý vám po aktivácii oznámi, čo sa WordPress na webhostingu nepáči. Potom ho môžete deaktivovať.
Riešením môže byť bezplatný blog na WordPress.com. Je to rovnaký webhosting ako Google Blogger, len beží pod WordPress. Má veľa výhod, veľa funkcií a nainštalovaných modulov, ktoré treba len aktivovať. Má však aj nedostatky.
Na jednej strane nemôžete „siahnuť do kódu“, t. j. nemôžete prepísať súbory svojej témy, nemôžete si opraviť kód, aby ste si ho prispôsobili, nemôžete prebrať funkciu z inej témy a vložiť ju do tej, ktorú chcete používať. Položka Vzhľad -> Editor sa v menu na Nástenke ani neobjaví.
Na druhej strane si nemôžete nainštalovať vlastné moduly. Je ich tam veľa vopred nainštalovaných, ktoré môžete používať, ale nové si nainštalovať nemôžete.
Prosím vás, ak poznáte bezplatný webhosting, ktorý sa vám osvedčil pre WordPress, napíšte o ňom do komentára.
Ak sa rozhodnete, že by ste chceli vlastný webhosting, ktorý určite vyhovuje požiadavkám WordPress, je bezpečný, rýchly, a má dostupnú cenu, napíšte mi správu. Na serveroch firmy spolupracujúcej s Webfirmou dostanete 10 Gb webhosting, neobmedzené množstvo e-mailových adries, subdomén a doménu, a to všetko za ročný poplatok 95,30 €. 🙂
Pridaj komentár