Bola by som už milionárkou, keby som dostala iba 5 centov v každom prípade, keď som zodpovedala otázku „prečo sa stratilo video z Youtube po vložení kódu“ alebo „prečo nefunguje formulár autorespondera, veď predtým pracoval správne“ a podobne… Za takéto prípady je zodpovedná trochu príliš horlivá zabudovaná ochrana.
WordPress totiž podstate nie je html editor, ale redakčný systém, a keď vložíme html kód, napríklad formulára z Autorespondera, tak si myslí, že sme niečo pokazili, a pokúša sa to „opraviť“. Robí to dobromyseľne, ako aj odstráni dvojitú medzeru, darmo tam chceme mať viac miesta. A má ešte niekoľko takýchto znervózňujúcich zvykov. Ale dá sa proti tomu brániť.
Kódy z iných zdrojov treba vždy vkladať v Textovom editore. A toto je najdôležitejšie: po vložení kódu aktualizujte článok alebo stránku a odíďte z editora – už sa neprepínajte späť do Vizuálneho editora. Kód totiž pokazí prepínanie medzi editormi, ktoré spraví z dynamického formulára statickú tabuľku, v ktorej už tlačidlo nefunguje.
Takže riešenie: najprv napíšte text, ktorý chcete mať pred a za formulárom, a až na konci vložte kód, samozrejme, v Textovom editore. Potom článok alebo stránku aktualizujte a odíďte z editora. Editor si síce zapamätá, v akom rozhraní ste boli naposledy, preto keď najbližšie budete upravovať článok alebo stránku, znova sa ocitnete v Textovom editore, ale tam sa už bez problémov môžete prepnúť do Vizuálneho editora. Ak v tom článku alebo stránke nie je kód, tak mu rozhranie editora „neublíži“.
Skontrolovať, či formulár funguje správne môžete tak, že ho nevyplníte a kliknete na tlačidlo „Odoslať“ (alebo nejaké podobné). Autoresponder potom zobrazí chybovú správu, že povinné polia nie sú vyplnené. Ak sa toto chybové hlásenie neobjaví, len pozeráte na webovú stránku a nič sa nedeje, tak sa kód stratil. To uvidíte, keď sa vrátite do Textového editora: už tam je iba časť s príkazom table, a riadok, ktorý sa začína príkazom form sa stratil.
Pri publikovaní videí je situácia rovnaká. K videám z YouTube alebo iných stránok patrí kód „Embed„, čiže kód na ich vloženie, ale aj pri ňom je potrebné použiť rovnaký trik ako pri kódoch Autorespondera. Je jednoduchšie a čistejšie, ak používate na tento účel modul Smart YouTube. Po jeho inštalácii a aktivácii stačí iba zadať rozmery okna videa, potom vložiť kód videa tam, kde ho chcete publikovať, s takou zmenou, že do časti http: vložíte písmeno v.
Takže napríklad namiesto https://www.youtube… (nemôžem vložiť celý kód, lebo by ho hneď prehralo 🙂 ) napíšete httpv://www.youtube… (vidíte v?) a ostatné už viete domyslieť. Takto sa na stránke objaví okno videa.
Pridaj komentár