Vytvorenie predajnej stránky vo WordPress

Ak máte webovú stránku s obchodným zameraním, možno budete potrebovať stránku s jedinou úlohou: napríklad povzbudiť čitateľov, aby sa zaregistrovali, alebo si niečo objednali, alebo byť cieľovou stránkou internetovej reklamy (cudzím slovom landing page). V redakčnom systéme WordPress si môžete vytvoriť takéto tzv. predajné stránky ľahko.

Predajné stránky majú dve hlavné črty (z hľadiska webdesignu): prvou je to, že nič neodvádza pozornosť čitateľa od toho, čo má urobiť, a druhou je to, že sa stránka neobjaví v hlavnom menu, vlastne v žiadnom menu.

Takže ak je napríklad cieľom tejto stránky to, aby si návštevník stránky objednal nejaký produkt, treba na stránke uviesť výhody a prínos pre kupujúceho a formulár, cez ktorý si môže výrobok objednať. Každý ďalší prvok je zbytočný: položky menu ho vábia, aby sa začal potulovať po webovej stránke, widgety v bočnom paneli odpútavajú jeho pozornosť, hlavne ak sú tam blikajúce a pohyblivé bannery a nápisy.

O vytvorení stránok bez bočného panela som už písala. Týmto spôsobom si môžete odstrániť bočný panel, aby jeho obsah nepútal pozornosť návštevníka. Lenže ostatné prvky webovej stránky (záhlavie, päta, položky menu) tam ešte zostanú.

Táto úloha sa dá vyriešiť aj programovaním, ale tento blog nie je o tom :-). Pozrime sa na jednoduché riešenie vo WordPress!

1. Pripravte si obsah stránky tradičným spôsobom, t. j. vytvorte si stránku v položke menu Stránky. Napíšte text, vložte fotky a formulár, atď. – všetko, čo potrebujete.

2. Uložte stránku tak, aby sa neobjavila medzi položkami menu: ak používate tradičné menu, ktoré pracuje s funkciou wp_list_pages, čiže publikuje všetky stránky, nainštalujte a aktivujte si modul Exclude Pages a nastavte, aby sa táto stránka neobjavila medzi položkami menu. Ak sa v menu neobjavujú podstránky, urobte z nej hneď na začiatku podstránku. A ak používate novšie Vlastné menu, máte to najjednoduchšie, pretože toto menu vkladá nové stránky medzi položky menu, len ak si to tak nastavíte, nie automaticky.

TIP: Ak chcete si byť istý, môžete túto stránku pokojne označiť ako Súkromnú (ktorú vidí iba jej autor). Hneď pochopíte prečo…

3. Kliknite na tlačidlo Náhľad a „prehrajte“ stránku vo vyhľadávači. Napísala som to takto, lebo tak to naozaj funguje: WordPress je systém napísaný v php, obsah sa dostane do databázy, preto stránka prakticky neexistuje dovtedy, kým si ju nepozriete v prehliadači. V nasledujúcich sekundách sa však php funkcie a riadky databázy skonvertujú na html súbor, ktorý prehliadač dokáže zobraziť.

4. V prehliadači kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte si Zobraziť zdrojový kód stránky alebo možnosť s podobným textom. Html kód, ktorý sa objaví, si skopírujte do Poznámkového bloku alebo PSPad Editora a uložte s kódovaním UTF-8 a názvom index.html.

DAJTE SI POZOR: ak máte nastavené „skrytie známejších koncoviek„, tak sa v prípade Poznámkového bloku môže stať, že nechtiac vytvoríte súbor s názvom index.html.txt

5. Teraz je na rade trocha programovania (vypýtajte si pomoc, ak ho neovládate): z html kódu treba vymazať všetko zbytočné, teda menu, bočný panel, pätu, atď. Na to nie je všeobecný recept, ale s trochou pozornosti a skúšaním na to každý môže prísť. Dôležité je, aby ste predtým, než hocičo zmeníte, uložili pôvodný súbor na bezpečné miesto, a hocikedy mohli začať od začiatku, ak by ste niečo pokazili. Samozrejme, stránka aj tak existuje vo WordPress, takže sa vždy môžete vrátiť k bodu 3., ak vznikne veľký problém.

6. Vstúpte pomocou ftp na svoj webhosting a vytvorte si podadresár pre svoju predajnú stránku. Ak ste ju vytvorili pre nejakú akciu, môžete ho nazvať napríklad akcia. Sem, do tohto podadresára, skopírujte pred chvíľkou vytvorený súbor index.html.

7. V reklamách a inej komunikácii používajte tento odkaz https://domenovemeno.sk/akcia/, ktorý prehrá súbor index.html, čiže zobrazí vašu predajnú stránku 🙂

Najproblematickejší bod č. 5. môžete aj vynechať, ak vám nevadí, že aj táto stránka bude tradične usporiadaná, čiže bude mať menu, bočný panel a iné prvky. Samozrejme, v tom prípade nepotrebujete ani ďalšie kroky, iba skrytie bočného panela a to, aby stránka sa neobjavila v menu :-).

Ešte som si spomenula: ak si okrem bodu č. 5 viete urobiť všetko, ale pri „vyčistení“ kódu potrebujete pomoc, alebo ak chcete, aby som vám kompletne spravila takúto predajnú stránku, stačí, ak urobíte bod č. 1. a ostatné si objednáte odo mňa. Vytvorenie jednej predajnej stránky stojí 15 €.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *