Aktualizuj

Neviem dosť zdôrazniť dôležitosť aktualizácií. Novšie a novšie verzie redakčného systému WordPress a modulov nevychádzajú iba preto, aby bol náš web krajší a múdrejší, ale často tieto aktualizácie opravujú bezpečnostné medzery.

O bezpečnostných pravidlách, ktoré by sa mali dodržiavať v prípade webov vytvorených v redakčnom systéme WordPress, som už písala a publikovala som tiež článok o tom, ako sa dá ochrániť webová stránka podľa IP adresy. V on-line kurze tvorby webstránok vo WordPress, sa bezpečnostnými otázkami veľmi podrobne zaoberá celá jedna lekcia.

Zhrňme si teraz najdôležitejšie kroky:

1. Jednou časťou ochrany webovej stránky je ochrana vlastného počítača. Odporúčam ti ESET Smart Security (NOD32), ktorý nepozorovane v pozadí chráni tvoj počítač pred vírusmi a spyware, ktoré ti môžu napríklad ukradnúť FTP heslo, a tak sa dostať k tvojmu webhostingu.

2. Vždy si stiahni a nainštaluj všetky aktualizácie, ktoré tvoj operačný systém a používané programy ponúkajú. Útoky sa vyskytujú nielen proti bezplatným, open source systémom, ale aj proti spoplatneným programom, v ktorých sa tiež  občas nájdu bezpečnostné medzery. Preto je veľmi dôležité robiť aj tieto aktualizácie.

3. Urob všetko pre to, aby nastavenia WordPress boli čo najbezpečnejšie. O čom hovorím?

  • pri inštalácii v súbore wp-config.php zadaj iný prefix tabuliek, nenechaj predvolený wp_;
  • ak máš starší systém, vymeň užívateľa s menom admin a, samozrejme, používaj silné heslo;
  • ochráň vstupnú stránku obmedzením IP adries;
  • a to najdôležitejšie: vždy si stiahni všetky aktualizácie k redakčnému systému WordPress, témam a modulom!

Samozrejme, z času na čas si sprav celkovú zálohu webovej stránky na svoj počítač: skopíruj obsah adresára wp-content, a exportuj obsah cez Nástenku -> Nástroje – > Export, – hlavne pred aktualizáciou. Nezabudni ani na widgety. 

Ak budeš dodržiavať vyššie uvedené pravidlá, nemusíš sa nepretržite báť, či sa ti nezrúti celá webstránka a nestratí sa všetko, čo si dovtedy urobil. 

Ak máš ešte nejakú metódu alebo nápad na ochranu webstránky, podeľ sa oň s nami v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *