Inštalácia témy

Jednou z najlepších vlastností systému WordPress je, že si pri vytváraní svojej webovej stránky môžeme vybrať z nespočetného množstva tém, ktoré sú stále krajšie a krajšie. A milí vývojári robia vždy novšie a novšie. Ako si vyberieme tému a ako ju nastavíme?

Ak ich (“free wordpress templates”) budete vyhľadávať na internete, nájdete veľa zberných stránok, z ktorých si môžete stiahnuť bezplatné témy. Spravila som malé zhrnutie takýchto stránok, kliknutím sem si ich môžete pozrieť. Popozerajte si ich, vyberte si takú, ktorá je vám najsympatickejšia, a stiahnite si zazipovaný súbor (s koncovkou .zip), ktorý obsahuje všetky potrebné súčasti tejto témy. Ak budete hľadať na slovenských stránkach (“bezplatné wordpress témy”), môžete nájsť aj témy preložené do slovenčiny, a máte o jednu starosť menej.

Na čo si treba dávať pozor pri výbere témy?

Vedzte, že ak sa vám páči typ písma, farebnosť a usporiadanie témy, nič iné nemusíte brať do úvahy. Nezaoberajte sa tým, že sú tam reklamy – tie sa dajú vypnúť jedným klikom. Nehovorte na tému „nie“ iba preto, že sa vám nepáči fotka v záhlaví, veď aj tá sa dá vymeniť. Čo je dané, to sú farby a typ písma, no a usporiadanie (jedna bočná lišta alebo dve, či majú byť na rôznych stranách alebo na tej istej strane), ale to, aké moduly obsahuje bočná lišta, si môžete vybrať sami.

Klienti ma často žiadajú, aby som im ponúkla tému, ktorá obsahuje alebo neobsahuje takú alebo onakú funkciu. V týchto prípadoch je moja odpoveď vždy rovnaká: hociktorú tému viem prerobiť tak, ako chcete. Bežným problémom býva “aby položky menu neboli nad fotkou v záhlaví, ale pod ňou” alebo “aby navrchnu stránky bol aj Facebook, nielen Twitter” a podobne.

Tieto veci neurčuje téma! Vlastne základne áno, ale ak už zistíte, na čo slúžia jednotlivé časti kódu v php súboroch (a ak budete po tejto ceste kráčať so mnou, na konci to budete vedieť aj VY!), tak vám nebude robiť problém presúvanie jednotlivých častí kódu sem alebo tam, a tak si môžete vytvoriť jedinečný výzor svojej webovej stránky.

Ako inštalovať tému?

Niet nič ľahšieho. Keď ste stiahli tému, rozbaľte ju s Total Commanderom (alebo s iným unzip programom), potom mapu, ktorá sa vytvorila, skopírujte pomocou FTP do podmapy wp-content/themes.

Potom si na Nástenke vyberte menu položku Vzhľad a tu budete vidieť malé obrázky tém, ktoré môžete použiť. Vyberte si tú, ktorú chcete používať, zapnite ju, a je to hotové.

Ak vaša téma ukazuje správy v angličtine, oplatí sa ich preložiť do slovenčiny – váš blog bude vyzerať oveľa krajšie. To môžete spraviť tiež v menu položke Vzhľad: tu si kliknite na Editor a hneď uvidíte všetky súbory, z ktorých sa skladá vaša téma. Je to trochu otrocká práca prepísať všetky anglické názvy na slovenské, ale oplatí sa to. Len si dávajte pozor, aby ste náhodou neprepísali názov nejakej premennej – mne sa podarilo urobiť túto chybu v prvom WordPress blogu, a kým som neprišla na to, kde je problém, nedali sa písať písať komentáre k mojim príspevkom…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *