Na čo slúži webhosting?

Webhosting je vyhradený diskový priestor a výkon na vzdialenom serveri, ktorý je neustále pripojený do siete internet, aby sa k obsahu webstránok dostali návštevníci kedykoľvek a z akéhokoľvek miesta na svete.

Ak si vytvoríš nejaký obsah (napíšeš článok, pripravíš popis svojho výrobku, či služby, máš fotky z poslednej akcie), ktorý chceš zdieľať s inými ľuďmi, máš viac možností:

  • môžeš napísať blogový príspevok,
  • môžeš si pripraviť sales (predajnú) stránku,
  • môžeš si vytvoriť fotogalériu.

Ak tento obsah existuje iba vo tvojom počítači, musela by si ho mať stále pripojený na internet, a mala by si každému povoliť, aby sa k nemu dostal. To by ale nebolo rozumné riešenie.

Odhalením tejto požiadavky veľa firiem vytvorilo webové stránky, na ktorých môžeš hoci aj bezplatne zdieľať svoj obsah:

S týmito službami sú spojené iba dva problémy:

  • na jednej strane nebudú tvojim vlastníctvom, veď tvoj obsah budú uchovávať počítače poskytovateľa a nemáš na to žiadny vplyv, ak zmenia podmienky alebo zrušia tvoj prístup,
  • na druhej strane tvoje podnikanie nepôsobí seriózne, ak nemáš 60 – 80 € ročne na vlastný webhosting.
Na čo slúži webhosting? – wp-skola

Čo je webhosting?

Ak nebude to tvoj počítač, ktorý môžu používať neznámi ľudia, aby si pozreli, čo si vytvorila, ale používaš na túto službu počítače poskytovateľa, tak u neho dostaneš knižnicu, ktorá bude iba tvoja, a do nej si pridáš, čo len chceš (samozrejme v súlade so zákonom a ostatnými právnymi predpismi).

Webhosting je vlastne taká istá knižnica, aké sú vo tvojom počítači, len sa nachádza na vzdialenom počítači a môžeš sa k nej pripojiť cez internet. Teda webhosting je cez internet dosiahnuteľná – od nás vzdialená – knižnica, ktorá je uložená na vysokovýkonných počítačoch, tzv. serveroch, v špeciálnych podmienkach, v klimatizovanej miestnosti.

Bezplatné webhostingy

Ak už máš webhosting, môžeš mať vlastnú webovú stránku. Ale požiadavka sa zvykne vytvárať opačne: chcela by som webovú stránku, čo na to potrebujem? Počula som, že existujú bezplatné webhostingy a bezplatné systémy na tvorbu webovej stránky, zvládnem to aj ja?
Konštatujme ešte raz: bezplatný webhosting robí tvoje podnikanie smiešnym. Prečo?

V prvom rade z dvoch dôvodov:

  • na jednej strane: v dnešnej dobe webhosting už nie je drahý (ale pred objednávkou sa informuj o obsahu tvojho balíka),
  • na druhej strane: bezplatné webhostingy v skutočnosti nie sú bezplatné, veď za bezplatnosť musíš strpieť neznáme reklamy nad tvojim obsahom, na ktoré nemáš žiadny vplyv – a môže sa tam objaviť aj reklama tvojej konkurencie.

Aký webhosting si mám vybrať?

Ak teda chceš vlastnú webovú stránku, potrebuješ vlastný webhosting. Tento musí byť rýchly, nepretržite dostupný a dostatočne chránený. Na Slovensku aj v zahraničí je veľa poskytovateľov s rôznymi balíkmi služieb a s rôznymi cenami, spomedzi ktorých je ťažké si vybrať, hlavne ak nerozumiete odborným výrazom.

Hlavné je, aby si si vybrala webhosting s veľkosťou aspoň 500 MB (dnes už veľkosť nie je rozhodujúca a väčšina webových stránok ju nevyužije, ale s menším webhostingom ako tento sa ani neoplatí začať). A vyber si balík, ktorý obsahuje SQL databázu, a povoľuje spúšťanie PHP programov.
Takýto webhosting je vhodný aj pre WordPress.

Ako sa dostanem k webhostingu?

Väčšina poskytovateľov webhostingu vybavuje aj registráciu domén, teda najjednoduchšie je, ak si obidve veci vybavíš na jednom mieste. Ak si si doménu rezervovala už skôr, ale nemala si k nej webhosting, ani to nie je problém. Už existujúcu doménu je možné na webhosting presmerovať.
Na jej objednanie kliknite sem.

Comments are closed.