Inštalácia WordPress pomocou FTP

Čo budeš potrebovať, ak chceš nainštalovať WordPress na vlastný webhosting? Podrobný inštalačný návod krok za krokom – inštalácia WordPress pomocou FTP. Začni budovanie vlastnej webovej stránky tu!

„Kde mám začať?“

„… povedzme na začiatku?“

Všetko sa začína rozhodnutím – je často spomínaný výrok, takže, ak si sa už rozhodla, že použiješ WordPress na vytvorenie svojej webovej stránky, je načase urobiť to aj v skutočnosti, aby sa každá zložka dostala na svoje miesto.

To je fajn, ale ako?

WordPress je známy tým, že sa dá nainštalovať aj za päť minút, ale sú na to potrebné nejaké prípravné práce. Budeš na to potrebovať tri veci:

  • webhosting,
  • program WordPress
  • a jednu databázu.

Povedzme, že už vieš, čo je to doménové meno a čo je webhosting. Ak ešte nemáš vlastné doménové meno a webhosting, tak si ich zaobstaraj. Na trhu je veľa poskytovateľov s rôznymi podmienkami – ak nemáš čas zdržiavať sa s takýmito vecami a veríš mi, vyber si Webglobe (affiliate odkaz).

Ak už toto máš, a ak si už niečo na webhostingu mala, napríklad začiatky inej webovej stránky, ktorú už nepotrebuješ, tak z neho všetko vymaž, prípadne ak chceš, môžeš nainštalovať WordPress do jedného vedľajšieho adresára. Na to potrebuješ FTP pripojenie.

Ak ho ešte nemáš nainštalovaný, radím ti, aby si si nainštalovala Total Commander a spriatelila sa s ním. Je aj v slovenčine, je to shareware (teda do 30 dní je bezplatný, potom sa treba zaregistrovať za relatívne nízku cenu), je dobrý na mnoho vecí a pri inštalácii WordPress nemá konkurenciu.

Redakčný systém WordPress si môžeš stiahnuť z oficiálnej slovenskej stránky: sk.wordpress.org. Ešte som nespomínala, že takéto stiahnuteľné veci sú vždy skomprimované (najčastejšie ako .zip súbor), teda pred použitím ich treba rozbaliť – ďalšia vec, na ktorú je Total Commander veľmi dobrý.

Nastavenie databázy

Poslednou vecou je databáza. Ak sa dostaneš sama do administračného rozhrania tvojho webhostingu, musíš si vytvoriť jednu SQL databázu – ak to pre teba znie ako po čínsky, požiadaj o pomoc svojho poskytovateľa webhostingu alebo si objednaj výučbu spravovania webu.

Po vytvorení databázy by si o nej mala vedieť tri veci:

1. jej názov,

2. pridružené prihlasovacie meno a

3. pridružené heslo.

Ak tieto údaje máš poruke a rozbalila si WordPress niekde vo svojom počítači, môžeš si v ňom vyhľadať súbor wp-config-sample.php a môžeš si ho otvoriť v programe Notepad alebo Poznámkový blok alebo, ak máš také niečo v počítači, tak s html-editorom, napríklad PSPad Editor. Nieže budeš používať Word, lebo ten to pokazí! Po otvorení si ho príkazom „Uložiť ako“ ulož pod názvom wp-config.php a na príslušné miesto zapíš tie tri údaje, ktoré si dostala od svojho poskytovateľa webhostingu (vymeň si database_name_here, username_here, password_here za zodpovedajúci obsah v riadkoch 19., 22. a 25.), ulož to, a už to máš hotové.

// ** Nastavenia MySQL – Tieto informácie môzeš získať od tvojho hostingu ** //
/** Meno databazy pre WordPress */
define(‚DB_NAME‘, ‚database_name_here‘);

/** Uzivatel databazy MySQL */
define(‚DB_USER‘, ‚username_here‘);

/** Heslo databazy MySQL */
define(‚DB_PASSWORD‘, ‚password_here‘);

V 28. riadku nájdeš názov databázového servera, to jest umiestnenie databázy MySQL. U väčšiny poskytovateľov je tvoja databáza na tom istom serveri ako webhosting – v tom prípade ponechaj výraz „localhost“. Ak je však u tvojho poskytovateľa databáza na inom serveri, nahraď „localhost“ jej umiestnením:

/** Umiestnenie databazy MySQL */
define(‚DB_HOST‘, ‚localhost‘);

Kvôli bezpečnosti zmeň v 62. riadku prefix tabuliek databázy na niečo iné – na ľubovoľný dvoj alebo trojmiestny prefix z písmen:

/**
* Predpona databazovej tabulky WordPress.
*
* Mozete mat viacero instalacii v jednej databaze tym ak kazdej date unikatnu
* predponu. Len cisla, pismena a podtrhnutia, prosim!
*/
$table_prefix = ‚wp_‘;

Ulož súbor a dávaj si pozor, aby na konci jeho názvu nezostala časť .txt – ak však máš koncovky známych súborov skryté, možno ani neuvidíš, že názov tvojho súboru je wp-config.php.txt namiesto wp-config.php. Vo chvíli, keď ho skopíruješ na server, to však určite zistíš. Ak ti tam zostala koncovka .txt, tak ju prepíš (zmeň názov súboru). Takže ešte raz: správny názov súboru je wp-config.php.

Skopírovanie súborov pomocou FTP

Potom už nemáš žiadnu inú úlohu len skopírovať každý súbor na webhosting pomocou FTP programu (pozri Total Commander), a potom si otvoriť internetový prehliadač (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera alebo ktorý používate), a napísať toto:
https://domenovemeno.sk/wp-admin/install.php.

(Samozrejme namiesto vasadomena.sk napíš vlastnú doménu… a nezabudni na konci stlačiť Enter :-))

Ak si doteraz všetko urobila správne, spustí sa teraz inštalácia WordPress. O niekoľko sekúnd uvidíš túto obrazovku:

Vyplň uvedené kolónky: nazvi nejako svoju stránku (je úplne jedno, čo sem napíšeš, pretože to hocikedy neskôr môžeš zmeniť), zadaj užívateľské meno, heslo a administračnú e-mailovú adresu (na ktorú budeš dostávať rôzne správy) a klikni na tlačidlo „Inštalovať WordPress“. A tým si vlastne aj skončila. Objaví sa ti správa:

A to je vlastne všetko. Teraz už nemáš žiadnu inú úlohu, len Prihlásiť sa. Napíš svoje užívateľské meno a heslo, klikni na tlačidlo Prihlásiť sa a už si na Nástenke svojho blogu.

Také je to jednoduché.

Nasledujúce video vám naživo ukáže, čo ste si prečítali vyššie – verím, že spolu s tým je vám už jasné, čo máte robiť. Ak nie, pýtajte sa!

Ak ešte nerozumieš tomu, o čom som písala, alebo chceš, aby som ťa naučila ako spravovať webstránku vo WordPress, tak si môžeš objednať službu výučby spravovania webu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *