Čo je to členská sekcia a ako ju vytvoriť?

V prvom rade si musíme ujasniť niektoré pojmy. Čo si predstavíš pod pojmom členská sekcia? Je to webová stránka alebo sekcia na webe, ku ktorej nemá prístup každý a jej obsah najčastejšie tvoria texty, programy, audio, video alebo kombinácia týchto súborov, ktoré autor ponúka, alebo predáva.

Pre vstup do členskej zóny potrebuješ heslo. Toto heslo väčšinou získaš výmenou za e-mail, alebo si vstup do členskej zóny musíš zaplatiť.

Členská sekcia je webová stránka, na ktorú umiestniš obsah za registračný formulár. Predaj predplatného je odlišný. Ak zákazník uhradí predplatné, produkt alebo službu bude mať len na určitý čas, zatiaľ čo členstvo umožní používateľovi prístup k chránenému obsahu.

Každá členská stránka je jedinečná. K dispozícii máš však niekoľko funkcií. Nájdeš ich na najsilnejších webových stránkach pre členstvo, súčasťou je aj registračný formulár pre nových návštevníkov stránky.

členská sekcia – registračný formulár – Mentortools
registračný formulár do členskej sekcie – Mentortools

Pre návštevníkov tvojej stránky, ktorí majú záujem o registráciu, si musíš pripraviť prihlasovací formulár.

Členovia majú tak možnosť dostať sa k obmedzeným častiam tvojej webovej lokality, upravovať svoje profily používateľa a uskutočňovať ďalšie činnosti, ktoré sú určené len pre členov.

členská sekcia – prihlásenie – Mentortools
prihlásenie do členskej sekcie – Mentortools

Mnoho členských stránok ponúka výnimočný obsah, ktorý zahŕňa napríklad online kurzy, fóra prémiovej podpory a webináre. 

Prečo členská sekcia – dôvod pre vytvorenie členskej sekcie

Skvelý spôsob, ako speňažiť obsah, ktorý ponúkaš alebo ktorý predávaš,  predstavujú členské sekcie.  Dokončením počiatočného nastavenia by mala platforma alebo členská sekcia na dennej báze automatizovať väčšinu úloh, ktoré súvisia s členstvom.

Patrí sem vytváranie nových účtov, spracovanie platieb a rozdeľovanie online kurzov len pre členov. Ak chceš dosiahnuť zisk bez ďalšieho pridania úloh do tvojho zoznamu úloh, členská sekcia ti v tomto môže pomôcť.

Ak chceš, svoje členstvo môžeš ponúkať aj zadarmo. V rámci procesu, kedy sa zákazníci registrujú, môžeš od nich vyžiadať ich e-mailovú adresu za bezplatný obsah.

Pre registráciu na webovej stránke potrebuješ čas a určitú dávku trpezlivosti. Ak to tvoji členovia bez problémov zvládli, budú mať pravdepodobne pocit, že musia pravidelne navštevovať tvoje stránky. Predsa chcú, aby sa im vrátila ich investícia.

Ich zapojenie môžeš zvýšiť použitím kontaktných údajov svojich členov vo svojich e-mailových marketingových kampaniach.

Zvýšením návštevnosti tvojej členskej sekcie, odošleš pozitívne signály do vyhľadávačov a tak môže členská sekcia nepriamo vylepšiť tvoje hodnotenie vo vyhľadávačoch.

Platformy na výber

Možností pre výber platformy je hneď niekoľko. Ukážem ti dve možnosti, ktoré budem porovnávať.

Systém na správu obsahu (CMS), ako je WordPress, je prvá platforma, pre ktorú sa môžeš rozhodnúť. Neskôr môžeš využiť doplnky,  ktoré pridávajú potrebné funkcie členstva na vylepšenie tejto platformy.

Prečo využiť WordPress na vytvorenie webstránky, blogu a nie na vytvorenie členskej sekcie.
  1. Nič neplatíš, je zdarma. WordPress, ako aj veľa pluginov a tém je k dispozícii celkom zdarma. Čo viac k tomu dodať?
  2. Nepotrebuješ vedieť programovať. Práve vďaka pluginom a témam, ktorých je k dispozícii na stiahnutie viac než dosť, si dokážeš webstránku prispôsobiť presne podľa tvojich predstáv.
  3. S WordPress si budete rozumieť. Slovenský jazyk je jedným z jeho jazykov. WordPress ako aj množstvo pluginov a tém je k dispozícii v slovenskom jazyku.
  4. Webstránku si vytvoríš raz-dva. Ak máš všetko, čo ohľadom obsahu potrebuješ, ako texty, obrázky a videá, pomocou množstva tém, ktoré sú k dispozícii si webstránku na WordPress vytvoríš skutočne za pár hodín.  
  5. Webstránku si môžeš vytvoriť aj vo viacerých jazykoch. Jazykové verzie tvojej webstránky si vytvoríš pomocou pluginov.
  6. Spolupráca so službami tretích strán jej nie je cudzia. WordPress môžeš prepojiť s Google Analytics, s platobnými bránami, live chatom,  ERP systémom, e-mailovým systémom, a mnohými ďalšími.
Dôvod, prečo nie WordPress

Aby som nepísala len o tom, aký je WordPress super (hoci určite je), je niekoľko situácií, kedy nie je vhodné jeho použitie: 

  1. Čo sa javí ako výhoda využívania WordPress,  je zároveň aj jeho deficitom. K dispozícii máš veľa modulov na vytvorenie členskej sekcie, no neodporúčam väčšinu tvojho podnikania stavať na aktualizácii modulu, pretože môže spôsobiť problémy s fungovaním na niekoľko hodín, či dní, kým poruchu odstrániš.  
  2. Ďalším krokom po výbere platformy WordPress je, že sa budeš musieť rozhodnúť, pre niektorý webhosting. Pre každú webovú stránku je veľmi dôležitý jeho správny výber. Najdôležitejšie je to pre členské sekcie, hlavne kvôli tomu, že zahŕňajú veľa prispôsobeného obsahu a tvoj web možno bude chcieť  poskytovať tento obsah veľkému počtu používateľov.
    Takto sa môže stať, že zaťažíš tvoj web. Práve preto si musíš vybrať vhodný hostingový plán, ktorý nebude brániť bezproblémovému chodu tvojej členskej sekcie, aj napriek tlaku, ktorému môže čeliť.
  3.  Bezpečnosť webstránky je na 1.mieste. WordPress je open source systém, a tak sa môže stať ľahko dostupným pre hackerov.
    No aj napriek tomu, že nájdeš množstvo pravidiel a rozšírení, ktorými môžeš bezpečnosť WordPress do veľkej miery zvýšiť, nie je vhodné na ňom tvoriť webstránky napríklad pre banky a  poisťovne, členské sekcie, pretože tieto pracujú s citlivými údajmi.
  4. Ako vytvoriť členskú sekciu s množstvom výhod. Ako som už písala vyššie, v súčasnosti môžeš rozšíriť WordPress pomocou viac ako 50 000 pluginov, ktoré máš k dispozícii zdarma. No aj napriek tomu sa môže stať, že plugin k funkciám, ktoré práve potrebuješ, nenájdeš.
    Iste, môžeš si nájsť programátora, ktorý ti do WordPress nakóduje, čo potrebuješ, no niekedy nie je riešenie cez vlastné pluginy vhodné. Píšem tu napr. o vytvorení realitného portálu alebo informačného systému, členskej sekcie, ktorá obsahuje množstvo výhod a doplnkov, ktoré majú jednoduché nastavenie.

Správna platforma  = úspešná členská sekcia.

Druhou možnosťou je platforma Mentortools. Túto platformu špeciálne vyvinuli pre účely členskej sekcie. Má vlastný server, každodenné zálohovanie, tiež dobrú zákaznícku podporu. Nemusíš disponovať technickými znalosťami, aby si s Mentortools nastavila tvoju členskú sekciu individuálne.

Cena za Mentortools

Je jedinou na trhu, ktorá ponúka plán pevnej ceny 49€ netto / mesačne, no prvých 14 dní si ju môžeš vyskúšať zadarmo. Tak môžeš mať neobmedzené množstvo kurzov, členov a všetkých funkcií.

Tu je len niekoľko výhod, ktoré Ti ponúka Mentortools:
  1. Nemusíš ovládať programovanie. Práve vďaka funkciám, ktorých máš k dispozícii, si prispôsobíš členskú sekciu presne podľa tvojich predstáv.
  2. Používa aj slovenský jazyk.
  3. Členskú sekciu si vieš vytvoriť raz-dva. Ak máš všetko, čo ohľadom obsahu potrebuješ, ako texty, obrázky a videá, vytvoríš ju skutočne za pár hodín.  
  4. Spolupráca so službami tretích strán jej ide výborne. Prepojenie s Google Analytics, platobnými bránami, e-mailovým systémom, Vimeo, YouTube a mnohými ďalšími jej nerobí problém.
  5. Nájdeš tu šablóny, pomocou ktorých vytvoríš pristávacie stránky. Postačí, keď doplníš svoje texty, obrázky, videá a môžeš používať pre svoju činnosť. 
Dôvod, prečo nie Mentortools

Ja osobne používam Mentortools, a môžem potvrdiť, že doteraz som nenašla žiadny nedostatok.

Ak nastal prípad, že som sama nevedela vyriešiť nejakú úlohu, (týchto prípadov je málo, pretože po kúpe máš k dispozícii rôzne bezplatné webináre), kontaktujem ich zákaznícku podporu, kde mi pomôžu.

Pridávať online kurzy nie je nič ťažké, pre mňa bolo skôr problémom zakomponovanie svojich vedomostí do online kurzu, no keď už máš texty a videá, práca ide ako po masle.

Na záver by som rada dodala, že milujem WordPress a zostala som mu verná, hoci som vyskúšala aj iné systémy. Vytvorila som v ňom viac svojich webstránok.

Tiež som sa snažila vytvoriť členskú sekciu pomocou modulov. Modul, ktorý som chcela použiť buď nevedel, čo som chcela dosiahnuť, alebo ak som konečne našla taký, ktorý by mi vyhovoval, nastaviť ho bolo oveľa ťažšie, ako som predpokladala.

Aj napriek tomu, že som si vždy pred aktualizáciou vytvorila vlastnú zálohu celého svojho webu, vždy som si v duchu opakovala, že priebeh aktualizácie bude v poriadku. Musím priznať, že nie vždy to zabralo.

Odkedy som našla Mentortools, nemusím nič riešiť. Blogovanie robím cez WordPress a Mentortools používam na pridávanie digitálnych produktov, a nastavenie členskej sekcie prebieha oveľa ľahšie, bez problémov…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *