Moduly k štartu

Pružnosť a mnohostrannosť systému WordPress zabezpečujú dosiahnuteľné moduly v širokom spektre. Tieto vo všeobecnosti (ako samotný systém a najviac tém) sú bezplatné pri používaní na osobné aj komerčné účely (síce sú výnimky). Ktoré sú najdôležitejšie, ktoré sa oplatí nainštalovať už pri štarte?

Úplne prvý, podľa môjho uhla pohľadu je Akismet, ktorý je veľmi spoľahlivý a účinný filter spamu, a k tomu ešte sa učí rýchlo, teda neoprávnené komentáre (častokrát od robotov) vyfiltruje a odstráni z našej WordPress stránky. Tento modul až natoľko berú vážne, že dostaneme už spolu s WordPress balíkom. V jednom staršom príspevku (“Prvých päť úloh“) som už spomenula, že toto sa oplatí čím skoršie zapnúť, API-klúč s ktorým funguje si môžete vypýtať na stránke Akismet. Tento mudul je tá výnimka, o ktorom som zmienila na začiatku príspevku: ak používate WordPress ako firma, alebo ak s blogom dosiahnete viac ako 500 $ príjmu, tak si musíte vypýtať firemný (platený) API kľúč. Okrem toho sa oplatí do útočného radu privolať ďalšie ochranné systémy: odporúčam modul AntiVirus, okrem toho WP Security Scan.

U každej webovej stránke je dôležité, aby mala zabudovanú štatistiku. Veľmi vhodným a bezplatným riešením je Google Analytics, ale bolo by ťažké zabudovať do WordPress stránky html-kód, ktorý potrebuje k fungovaniu. Na toto vymysleli modul s názvom Google Analyticator.

Po nainštalovaní modulu Google Analyticator budete vidieť nasledujúcu obrazovku v menu položke Nastavenia -> Google Analytics:

Nastavenie Google Analyticator

Kliknite na link Click here (alebo na menší, ak v prehliadači máte zákazané vyskakovacie okná), a potom nasledujte pokyny. Po prihlásení sa do vášho Google účtu a povolení autentikácie budete vidieť nasledujúce vyskakovacie okno:

Nastavenie Google Analyticator

Získaný kód prekopírujte do kolónky, ktorý sme videli na predchádzajúcom obrázku, potom kliknite na gombík Save & Continue. Potom za niekoľko sekúnd sa vrátite do menu Google Analyticator, a na Nástenke zase bude fungovať widget ukazujúcu štatistiku stránky. Hurrá! :-)

V dnešnej dobe je už nezanedbateľná vec, aby ste držali kontakt so socialnymi sieťami, s Twitterom, s Facebookom a s ďalšími, a aby ste ponúkali jednoduchú zdieľaciu možnosť vašim čitateľom. Existuje nespočetné množstvo pekných zbierok takýchto ikón, mojim miláčikom je Sociable (ale to je naozaj iba otázka vkusu), a s pomocou WP-To-Twitter modulu môžete poslať automaticky správu do vášho Twitter účtu, ak publikujete nový príspevok. Ak na Facebooku nastavíte aplikáciu Selective Tweets, a na koniec WordPress správ pripíšete #fb, tak potom správa o vašom novom príspevku sa objaví aj na vašej Facebook stene. Pretože aj príspevky sa dajú naplánovať, načasovať, s touto metódou môžete napísať dopredu niekoľko článkov, a môžete sa vyraziť na pláž s vašim koktejlom :-)

Ak chcete, aby vaši čitatelia vám vedeli položiť ľahko osobné otázky (teda nie ako komentár, ale rovno s vami vedeli komunikovať cez e-mail), ale k tomu nechcete vypísať svoju e-mailovú adresu na webovú stránku, tak používajte kontaktný formulár. Veľmi dobrou voľbou je na túto úlohu je Contact Form 7, ktorý sa dá veľmi jednoducho používať.

A nakoniec ešte jeden užitočný modul: pomocou modulu Subscribe To Comments vaši čitatelia po napísaní svojho komentára si môžu pýtať, aby dostali e-mailom správy o všetkých komentároch, ktorý napíšu potom.

Ako sa dostanete k potrebným modulom najjednoduchšie? Na Nástenke v menu položke Moduly -> Pridať nový si môžete hľadať podľa spoločného kľúčového slova moduly, a keď mapy na vašom webhostingu sú zapisovateľné (pozrite príspevok „Aktualizácia jedným klikom?!“ ), tak tieto viete hneď si stiahnuť a nainštalovať cez túto menu položku. Dávajte si pozor, aby ste moduly vždy stiahli z oficiálnej stránky WordPress.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *